Nie, Twój dom nie należy do nich
Robert i ja lubimy upraszczać sprawy, a szczególnie te dotyczące finansów. Dlatego napisaliśmy kilka książek i stworzyliśmy wiele kursów, aby pomóc ludziom zrozumieć podstawy języka związanego z pieniędzmi.
Jednym z kluczowych pojęć, które powraca wiele razy, jest różnica pomiędzy aktywami i pasywami. Wszystkie przekazywane przez nas lekcje dotyczą zrozumienia tych dwóch koncepcji.
Przypominam więc, że aktywa to coś, czego wartość wzrasta w miarę upływu czasu, coś, co sprawia, że pieniądze pojawiają się w Twoim portfelu. W odróżnieniu od tego, pasywa to coś, czego wartość maleje i co wyciąga pieniądze z Twojego portfela.
W świecie finansów zajmujemy się aktywami i pasywami w odniesieniu do pieniędzy, przepływu pieniężnego i zysków kapitałowych. Aktywa to inwestycje dające nam wysokie zwroty i przyrost wartości, np. akcje czy nieruchomości. Pasywa to rzeczy, które kupujesz, np. samochody, elektronika, a także domy, które wyciągają pieniądze z naszej kieszeni i tracą na wartości.
Aktywa i pasywa mogą istnieć także poza światem finansów, a aktywa, których jesteś właścicielem, mają tylko taką wartość, jaką mają inwestycje, których dokonujesz.
Gdy ludzie zaczynają swoją finansową podróż, chcą nagle zacząć kupować aktywa finansowe. Szybko jednak napotykają problemy i zaczynają narzekać:
Nie stać mnie na inwestowanie w aktywa.
Nie wiem jak znajdować aktywa. Od czego powinienem zacząć?
W jakie aktywa powinienem inwestować? Od czego zacząć?
Nie są świadomi tego, że powinni zainwestować w siebie i w aktywa, które już posiadają, zanim zaczną inwestować w coś innego.
Poniżej opisuję trzy rodzaje aktywów, które już posiadasz i w które powinieneś zainwestować tak szczodrze, jak w aktywa finansowe. Mogą Ci one przynieść ogromne zwroty inwestycyjne w przyszłości i wszystko, czego wymagają – to Twoja uwaga i dbałość.
Twoja tożsamość
W jednej z audycji radiowych Rich Dad rozmawialiśmy o zabezpieczaniu siebie i swojej tożsamości przed atakami w sieci internetowej. Jedną z kluczowych informacji, jaką przyswoiłam sobie dzięki tej audycji jest to, że nasza tożsamość należy do naszych największych aktywów i dlatego musimy ją chronić.
W obecnej epoce cyfrowej na Twoją tożsamość składa się wielka porcja informacji, które tworzysz każdego dnia. Składają się na nie dane pochodzące z Twoich urządzeń elektronicznych, dane dotyczące Twoich finansów, dane osobowe, dane medyczne, dane dotyczące Twojego przemieszczania się, a nawet dane związane z Twoją sytuacją prawną.
Całe życie, każdą minutę każdego dnia, spędzamy na tworzeniu i rozwijaniu naszej tożsamości, a to pozwala nam kupować domy, aplikować o pracę, otwierać konta w banku, podróżować zagranicę i robić wiele innych rzeczy.
Niestety wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wartościowe aktywa stanowi ich tożsamość, dopóki ktoś im jej nie ukradnie. Gdy hakerzy działający online zdobędą dostęp do informacji o Tobie, mogą je ukraść i użyć ich do swoich własnych celów, rujnując Twoją tożsamość.
Gdy tylko informacje dotyczące Ciebie zostaną skradzione, aktywa, które były dla Ciebie darmowe, zaczynają być przeszkodą w prowadzeniu normalnego życia. Chcąc złożyć deklarację podatkową, zostaniesz zablokowany. Włączając komputer zobaczysz, że wszystkie Twoje dane zostały usunięte. Starając się o kredyt hipoteczny, dowiesz się, że na Twoje nazwisko już wzięto kredyt. Albo wydatki, o których nic nie wiedziałeś, zaczynają pojawiać się na Twoich rachunkach.
Ciężko pracujemy, aby stworzyć tożsamość, która będzie dla nas rodzajem aktywów. Budujemy naszą zdolność kredytową, płacimy rachunki na czas, chronimy nasz pesel, prawidłowo wypełniamy deklaracje podatkowe i mamy wszystkie niezbędne ubezpieczenia.
Posiadając te wszystkie aktywa, możemy zwiększać nasze zasoby i w swojej podróży zmierzać ku finansowej wolności. Brak tego wszystkiego uniemożliwia nam osiągnięcie wielu ważnych rzeczy w życiu.
Dlatego posiadanie właściwego zabezpieczenia poszczególnych aktywów jest tak ważne. Inwestowanie we własną tożsamość oznacza zabezpieczanie jej przed zakusami hakerów.
Twoje relacje
Ludzie często zaczynają się czuć nieswojo, gdy zaczynam mówić o relacjach z innymi jako aktywach. Nie lubią postrzegać swoich powiązań z innymi jako czegoś, z czego mogą skorzystać.
Ale to jest niewłaściwe myślenie. Relacje to niesamowicie wartościowe aktywa. Cały świat oparty jest na relacjach. Powiązania z innymi ludźmi, które mogą Cię wesprzeć i pomóc Ci rozwijać się, to ważny aspekt w podróży do finansowej niezależności.
Postrzeganie relacji z innymi jako aktywów nie oznacza, że traktujemy ludzi jak obiekty lub opieramy nasze przyjaźnie na tym, na ile są one nam pomocne. Oznacza to jednak ocenianie tych znajomości w kontekście tego jakie one są, by móc w nie zainwestować, aby stały się jeszcze bardziej owocne na wiele różnych sposobów.
Relacje z rodziną, przyjaciółmi, mentorami, partnerami w biznesie i kolegami, Twoim szefem i współpracownikami, a nawet z ludźmi, których znasz z siłowni – wszystkie one mogą prowadzić do miejsc, które nigdy nie przyszły Ci nawet na myśl. Zainwestuj swój czas w te aktywa, a zwroty jakie otrzymasz będą naprawdę duże.
Twój umysł
W książce Bogaty ojciec, biedny ojciec Robert napisał: Umysł należy do najcenniejszych aktywów. Zatem uważaj, co do niego wkładasz.
Twój umysł to jedyne na całym świecie aktywa, których wartość nigdy nie zmaleje. Daje nieskończone zwroty i zawsze możesz go udoskonalać. Możesz wciąż się uczyć, rozwijać i zmieniać swoje myśli, co tak naprawdę jest niesamowite. Nie istnieje punkt końcowy w procesie rozwijania swojego umysłu.
Z tych powodów w firmie Rich Dad ćwiczenie własnego umysłu i poszerzanie swojej wiedzy postrzegamy jako najważniejszy krok w osiąganiu finansowej wolności.
Inwestowanie w aktywa, jakim jest nasz umysł, oznacza uczenie się nowych rzeczy, korzystanie z nowych doświadczeń i poświęcanie czasu na nabywanie wiedzy. Najlepsze z tego jest to, że w dzisiejszych czasach inwestowanie we własny umysł nie kosztuje ani grosza. Mając dostęp do bezpłatnych kursów i szkoleń online, możesz każdego dnia inwestować w swój umysł i korzystać ze zwrotów z tej inwestycji.
Najpierw zainwestuj w siebie
Zanim zaczniesz inwestować w cokolwiek innego, najpierw musisz zainwestować w samego siebie. To jest lekcja, którą niewielu pojmuje. Gdy ludzie nabywają wiedzę o aktywach i pasywach, chcą od razu wskakiwać w transakcje w nieruchomościach lub zacząć kupować akcje czy kontrakty terminowe, zaniedbując aktywa, które już posiadają.
Aktywa opisane powyżej stworzą solidne podstawy, które pomogą Ci odnieść sukces, gdy już zaczniesz inwestować w aktywa finansowe. Poświęć trochę czasu na inwestowanie w te trzy aktywa, a zauważysz, że Twoja finansowa podróż jest o wiele łatwiejsza!