Czy powinieneś zmienić swoje hobby w biznes
Gdy zaczynamy działać w biznesie, odkrywamy wiele ważnych aspektów. Są to m.in. determinacja, kreatywność i wiedza.
Ja jednak uważam, że najważniejszym z nich jest pasja. To ona sprawia, że codziennie rano wstajesz z łóżka, że jesteś aktywny mimo napotykanych trudności i chwil zwątpienia. A gdy dzień masz już za sobą, ta pasja powstrzymuje Cię przed rezygnacją i ucieczką do „bezpiecznej” pracy na etacie.
I dlatego, gdy ludzie startują we własnym biznesie, natychmiast zaczynają robić coś, co jest ich pasją. Często najbardziej naturalnym odruchem jest kontynuowanie tego, co jest naszym hobby.
Teoretycznie zmienienie swojego hobby w biznes brzmi sensownie. Uwielbiasz to robić i zapewne dużo wiesz na ten temat. Te dwie rzeczy powinny zagwarantować sukces w biznesie. Nieprawdaż?
Nie zawsze. Czasami zmiana swojego hobby w biznes jest świetnym pomysłem, a czasami może być katastrofalna w skutkach.
Jeżeli jednak myślisz o tym, by swoje hobby zmienić w biznes, istnieje kilka ważnych aspektów, które powinieneś przeanalizować, zanim zaczniesz.
Twoje hobby musi być realistyczne
Zacznijmy od najbardziej oczywistych rzeczy. Jeśli chcesz zamienić swoje hobby w biznes, musisz być realistą.
Wszyscy mamy jakieś hobby, które uwielbiamy, ale może się ono zmienić w nietrafiony biznes, jeśli mamy na myśli jedzenie deserów, czytanie książek, oglądanie filmów czy piesze wędrówki.
Niektórzy ludzie potrafią znaleźć okazję biznesową, wykorzystując najbardziej dziwaczne hobby, ale jeżeli chcesz stworzyć biznes, który przetrwa, musisz być ze sobą szczery.
Czy Twoje hobby da się zmienić w biznes generujący przychód? Czy prowadzenie biznesu będzie sensowne? Z większości działań hobbystycznych można wyciągnąć jakieś pieniądze, ale czy uzyskane korzyści będą warte Twojego wysiłku i poświęconego czasu?
Czy uda Ci się rozwinąć ten biznes tak, że będzie działał bez Ciebie? Załóżmy, że Twoją pasją jest rękodzielnictwo i zamierzasz sprzedawać swoje wyroby w sieci. To świetny pomysł, ale Twój biznes będzie działał tylko wtedy, gdy Ty pracujesz. A to będzie Cię trzymać po lewej stronie Kwadrantu CASHFLOW jako S, czyli samozatrudnionego.
Pamiętaj, że prawdziwy właściciel biznesu (B) tworzy biznes, który może działać bez niego. Sprzedawanie rękodzielnictwa czy usług i inwestowanie zysków jest świetnym sposobem na zwiększenie Twojego przychodu pasywnego, ale to nie jest prawdziwy biznes tak długo, jak nie będzie mógł funkcjonować bez Twojego udziału.
Myśl kreatywnie
Jeśli nie jesteś pewien jak zmienić swoje hobby w biznes, może nadszedł już czas, by zacząć myśleć nieszablonowo.
Tak właśnie postąpił Robert, gdy jako chłopiec pracował dla bogatego ojca w sklepie spożywczym. Ponieważ nie otrzymywał zapłaty, musiał zacząć myśleć kreatywnie, aby dostrzec nowe okazje w biznesie.
Pewnego dnia pojawiła się odpowiedź. Robert uwielbiał komiksy, więc gdy zobaczył, że kierowniczka sklepu wyrzuca stare komiksy, które się nie sprzedały, wpadł na pomysł stworzenia lokalnej biblioteki komiksów. Opłata pobierana była za wstęp do biblioteki, a Robert, jak na dziewięcioletniego chłopca, był w stanie wygenerować całkiem niezłą kwotę pieniędzy.
Ale gdyby nie poszukał tej okazji, na pewno by jej nie dostrzegł.
Gdy analizujesz swoje życiowe pasje i hobby, szukaj okazji. Nie idź tradycyjną drogą, lecz bądź innowacyjny i wypatruj problemów innych ludzi, które możesz rozwiązać. Jeśli przez jakiś czas będziesz podążać za swoją pasją, będziesz wiedział lepiej niż inni, jakie są potrzeby ludzi i jak w kreatywny sposób je zaspokoić.
W odróżnieniu od biznesu, hobby to zabawa
Rozpoczynanie działania w biznesie nie jest relaksem, często też nie jest to zabawa. Może natomiast być stresujące, pochłaniające czas, wyczerpujące i frustrujące.
Wielu ludzi dochodzi do wniosku, że choć mieli świetny pomysł na to, jak hobby przekształcić w biznes, w rzeczywistości jest to trudne, bo nie chcą rezygnować z przyjemności jaką czerpią z hobby.
Przykładowo, jeśli uwielbiasz fotografowanie, bo masz duszę artysty i relaksujesz się przy tym, przekształcenie tego w biznes może odebrać całą magię twórczą. Nagle pracujesz pod presją nieprzekraczalnych terminów i musisz zaspokoić oczekiwania klientów. Nie ma czasu na robienie przerw i zachwycanie się wykonaną pracą, bo masz też inne zobowiązania biznesowe, które musisz wypełnić.
Nie próbuję Cię odwieść od zamiaru przekształcenia hobby w biznes, ale musisz wiedzieć, że biznes zmieni Twoją pasję. Jeśli nie jesteś gotowy porzucić hobby, które sprawia Ci przyjemność, lepiej będzie gdzieś indziej poszukać pomysłu na biznes.
Bądź poważny
Jeżeli zmienisz hobby w biznes, traktuj go jak prawdziwy biznes. Oznacza to, że musisz poważnie traktować swoją pracę i zaplanować rozwijanie swojej firmy. Wymaga to zmiany nastawienia. Nie możesz mieć takiego samego podejścia do biznesu jak do hobby – działać w czasie wolnym, na luzie, z nadzieją na dobrą zabawę.
Musisz przeznaczyć całą energię i czas na swój biznes, skupić się na szczegółach, planować, myśleć strategicznie i rozwijać go, by pewnego dnia mógł funkcjonować bez Twojego udziału. Pamiętaj, że działanie w biznesie może być stresujące i frustrujące, może nawet na początku zredukować część Twojej pasji, którą pielęgnowałeś jako hobby. Dlatego powinieneś wszystko przemyśleć na długo przed rozpoczęciem przekształcania hobby w biznes.
Z drugiej strony, Twoje działanie może okazać się zdumiewające, jeśli znajdziesz sposób na generowanie przychodu z czegoś, co uwielbiasz robić.
Skąd się bierze Twoja pasja
Wszyscy chcemy, aby tym co robimy kierowała pasja. Chcemy odczuwać energię już od samego rana i być podekscytowanym pracą. Źródło naszej pasji jest dla każdego inne. Przekształcenie tej pasji w biznes wymaga wiele pracy, ale może być bardzo dochodowe.
Moja pasja pochodzi z odczuwania przeze mnie wyższego celu: pomoc w zwiększaniu finansowego dobrobytu ludzkości. Dzięki ciężkiej pracy, Robert i ja stworzyliśmy odnoszący sukcesy biznes, który narodził się z naszej pasji i pomógł tysiącom ludzi na całym świecie.
Każdego dnia ludzie przekształcają swoją pasję w biznes odnoszący sukces, a Ty niczym się od nich nie różnisz. Możesz osiągnąć sukces robiąc to, co lubisz, dzięki swojej kreatywności, determinacji i pasji.