Wskazówka: Bycie przedsiębiorcą, a nie praca na etacie, jest jedyną drogą do bezpiecznej przyszłości
Gdy dorastałeś, Twoi nauczyciele i rodzice prawdopodobnie mówili Ci, abyś poszedł na studia i zdobył dobrą pracę, bo to sposób na bezpieczną przyszłość. Nie mogłeś wówczas z tym polemizować. Wszyscy podążali tą samą drogą, podobnie jak wcześniejsze pokolenia. Wydawało się, że to właściwy sposób postępowania. Czym więc jest bezpieczeństwo pracy na etacie? Odpowiedź brzmi: iluzją.
W pewnym momencie do każdego pracownika dociera (najczęściej podczas dodatkowej pracy przy biurku późnym wieczorem) to, że nie on tu zarządza. Jeśli pracujesz dla jakiejś firmy, to nie Ty siedzisz w fotelu decydenta. Pracujesz tyle, ile Ci każą. Dostajesz awans lub podwyżkę, gdy szef uzna to za stosowne. Masz dostęp tylko do narzędzi, które zapewnia pracodawca. Nie masz wpływu na zespół, w którym pracujesz. Możesz udać się na urlop, jeśli otrzymasz zgodę. I możesz zostać zwolniony bez wcześniejszego ostrzeżenia.
Dlaczego miałbyś pozwolić, aby to głodna zysku firma określała Twoją wartość i wyznaczała Twoją przyszłość?
Mniej uczęszczana ścieżka
Oczywiście możesz często zmieniać pracę tak, jak robią to milenialsi – wyniki badania przeprowadzonego przez portal CareerBuilder pokazują, że aż 45% pracodawców zatrudniających absolwentów wyższych uczelni przewiduje, że przepracują oni krócej niż 2 lata. A wszystko po to, aby szybciej piąć się po szczeblach kariery korporacyjnej.
Co się stanie, gdy pracodawca zleci wykonywanie Twojej pracy zagranicą? Albo będzie miały gorszy kwartał i zwolni połowę Twojego działu, zostawiając Cię z dwukrotnie większą liczbą obowiązków? A może zdecyduje, że nie należy Ci się premia roczna, bo nie wykonałeś jednego z czternastu zadań? A co, jeśli będziesz miał problem ze znalezieniem nowej pracy, bo na rynku zmieni się zapotrzebowanie? Jak widzisz, istnieje wiele zmiennych, które uniemożliwiają Ci kontrolowanie swojego życia, jeśli wybierzesz ścieżkę „bezpiecznej” pracy na etacie.
Jaka jest więc ta druga opcja? Prowadzenie własnego biznesu. Oczywiście również istnieje wiele niewiadomych i nie możesz kontrolować wszystkiego. Jednak potencjał Twoich zarobków nie jest niczym ograniczony i dla odmiany sam możesz sterować rozwojem swojej kariery. Porzucenie pracy na etacie może w rzeczywistości zapewnić Ci więcej bezpieczeństwa, niż dotąd doświadczyłeś w swoim życiu!
Dla większości osób decyzja o otwarciu własnej firmy nie zapada z dnia na dzień, chyba że wymagają tego okoliczności – na przykład straciłeś pracę i nie możesz szybko znaleźć innej, co w rzeczywistości wcale nie jest takie złe. Ludzie bardzo często zakładają biznes jako coś dodatkowego, utrzymując jednocześnie pracę na etacie, aż będą gotowi porzucić złudzenie bezpieczeństwa stałej comiesięcznej wypłaty i związanych z nią dodatków. Warto wiedzieć, że obecnie łatwiej zostać przedsiębiorcą niż w przeszłości.
Korzyści z kreowania własnego bezpieczeństwa
Będąc samozatrudnionym, możesz zróżnicować swoją bazę klientów w sposób, który zapewni Ci bezpieczeństwo i spokojny sen. Jeśli zdarzy się, że stracisz klienta, masz jeszcze pozostałych, którzy zapewnią Ci przychód, gdy Ty będziesz szukał kolejnych kontaktów.
Bycie przedsiębiorcą daje teoretycznie nieograniczoną możliwość zysku, gdyż możesz spróbować rozwinąć swój biznes, jeśli potrzebujesz więcej pieniędzy. Sam ustalasz ceny, co oznacza, że możesz określić, ile Twoja wiedza i doświadczenie są warte.
Gdy już rozwiniesz swoją firmę, będziesz mógł wybierać klientów, z którymi chcesz współpracować, a których odrzucić, bo są zbyt uciążliwi lub nie płacą w terminie. Nie będziesz musiał robić frustrujących rzeczy, gdyż to Ty kontrolujesz kierunek, w którym podąża Twoja firma.
Dodatkowo będziesz bardziej zmotywowany, bo (miejmy nadzieję) będziesz miał okazję pracować nad projektami, które sprawią Ci radość (oczywiście jeśli wybierzesz branżę zgodną z Twoimi zainteresowaniami). Będziesz mógł również ustalać kalendarz odpowiedni dla Twojego stylu życia (szczególnie ważne dla matek), spełniając jednocześnie oczekiwania swoich klientów.
Poczucie bezpieczeństwa, które sam stworzyłeś i zmienianie życia klientów jest naprawdę satysfakcjonujące.
Na początku drogi ku przedsiębiorczości Twoi bliscy będą kwestionować to, czy decyzja, którą podjąłeś, jest dobra i będą martwić się, że porzucasz „bezpieczeństwo” pracy na etacie. Zapytaj ich grzecznie: Czym jest dla was bezpieczeństwo pracy? i słuchaj uważnie odpowiedzi. Bez wątpienia wymienią wszystkie elementy fałszywego poczucia bezpieczeństwa, takie jak wypłata, dodatki czy premie. Ty jednak znasz prawdę, która pozwoli Ci odciąć się od tego wszystkiego i osiągnąć finansową niezależność, której wszyscy tak bardzo pragniemy.